South Summit XC

Congratulations to the Grantsville boys and Judge Memorial girls on their first wins of the season.

South Summit Cross Country

August 23, 2017


Timing and Results by Kilometers Sports Timing

Varsity Boys

Team -    4 Grantsville    Finish Position -     1

  Team Score (places):  26  Team Score (times):    1:35:37.6   Average Time: 19:07.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    625  Whitworth Porter       SO       2            2        18:08.0      18:08.0      0:00.0
    2     89  Beckett Seth           JR       3            5        18:35.9      36:43.9      0:27.8
    3    627  Wilson Jase            SR       5           10        19:21.0      56:05.0      1:13.0
    4    623  Wheeler Jordan         SO       6           16        19:28.9    1:15:34.0      1:20.8
    5    626  Williams Caden         SO      10           26        20:03.6    1:35:37.6      1:55.6
    6    602  Linares Owen           SO      13           39        20:30.4    1:56:08.0      2:22.3
    7    621  Wexels Cameron         SR      18           57        21:42.2    2:17:50.3      3:34.1

Team -    5 Morgan    Finish Position -     2

  Team Score (places):  29  Team Score (times):    1:36:14.3   Average Time: 19:14.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    629  Carson Wilkins         FR       1            1        17:51.1      17:51.1      0:00.0
    2    631  Jackson Avery          FR       4            5        18:58.0      36:49.1      1:06.8
    3    633  Benaiah Everhart       FR       7           12        19:31.8      56:21.0      1:40.7
    4    630  Kaleb Bowles           FR       8           20        19:56.1    1:16:17.1      2:04.9
    5    632  Mason Ralls            FR       9           29        19:57.1    1:36:14.3      2:05.9
    6    634  Ford Porter            FR      11           40        20:21.6    1:56:36.0      2:30.4
    7    635  Max Dicou              FR      14           54        20:35.9    2:17:11.9      2:44.7

Team -    2 Judge Memorial    Finish Position -     3

  Team Score (places):  88  Team Score (times):    1:46:43.8   Average Time: 21:20.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     56  Jonathan Barnhart      SO      15           15        20:42.0      20:42.0      0:00.0
    2     60  Max Brown              SO      16           31        21:00.7      41:42.7      0:18.6
    3     71  Sean Parent            JR      17           48        21:09.1    1:02:51.9      0:27.1
    4     75  Anthony Robinson       SR      19           67        21:48.3    1:24:40.3      1:06.2
    5     66  Porter Hill            FR      21           88        22:03.5    1:46:43.8      1:21.4
    6     63  Christopher Clyne      JR      22          110        22:04.6    2:08:48.5      1:22.5

Team -    6 Summit Academy    Finish Position -     4

  Team Score (places): 104  Team Score (times):    2:03:14.5   Average Time: 24:38.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    684  Marcus Tolman          JR      12           12        20:30.1      20:30.1      0:00.0
    2    678  Brooks Andreason       JR      20           32        21:51.3      42:21.4      1:21.2
    3    682  Josh Green             JR      23           55        25:15.5    1:07:36.9      4:45.4
    4    686  Aidan Wolcott          SR      24           79        25:35.0    1:33:11.9      5:04.9
    5    680  Caleb Brown            SO      25          104        30:02.5    2:03:14.5      9:32.4

Junior Varsity Boys

Team – 5 Morgan Finish Position – 1

Team Score (places): 26 Team Score (times): 1:49:11.8 Average Time: 21:50.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 636 Connor Matthews FR 1 1 20:58.8 20:58.8 0:00.0
2 637 Cade Peterson FR 3 4 21:41.4 42:40.2 0:42.6
3 638 Sam Allen FR 5 9 22:00.2 1:04:40.5 1:01.4
4 650 Andrew Roundy FR 6 15 22:02.9 1:26:43.4 1:04.1
5 651 Carson Skidmore FR 11 26 22:28.3 1:49:11.8 1:29.5
6 641 Cameron Brooks FR 12 38 22:42.9 2:11:54.8 1:44.1
7 643 Hayden Haywood FR 17 55 23:11.4 2:35:06.2 2:12.6
8 652 Caden Smith FR More Than 7 23:25.8 2:58:32.1 2:27.0
9 640 Braden Barker FR More Than 7 23:49.6 3:22:21.7 2:50.8
10 656 Jacob Wilkinson FR More Than 7 23:55.0 3:46:16.7 2:56.1
11 655 Seth Wilkinson FR More Than 7 24:05.7 4:10:22.5 3:06.9
12 644 Broc Matthews FR More Than 7 24:19.6 4:34:42.1 3:20.8
13 647 Jacob Pincock FR More Than 7 25:00.1 4:59:42.3 4:01.3
14 639 Dakota Carter FR More Than 7 25:02.6 5:24:45.0 4:03.8
15 642 Nick Brown FR More Than 7 25:37.8 5:50:22.9 4:39.0
16 645 Michael McClellan FR More Than 7 25:39.5 6:16:02.4 4:40.7
17 648 Jackson Plyer FR More Than 7 26:04.5 6:42:06.9 5:05.7
18 646 Nick Neilsen FR More Than 7 26:31.3 7:08:38.2 5:32.4
19 653 Dexter Ward FR More Than 7 29:03.7 7:37:42.0 8:04.9
20 649 Matt Roundy FR More Than 7 29:04.9 8:06:46.9 8:06.1

Team – 4 Grantsville Finish Position – 2

Team Score (places): 37 Team Score (times): 1:50:36.4 Average Time: 22:07.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 619 Teggins Wyatt SO 2 2 21:12.5 21:12.5 0:00.0
2 616 Steere Cameron JR 4 6 21:51.6 43:04.1 0:39.1
3 609 Porter Peter SR 7 13 22:18.2 1:05:22.3 1:05.7
4 100 Limburg James FR 10 23 22:27.0 1:27:49.4 1:14.5
5 606 Mower Alex JR 14 37 22:47.0 1:50:36.4 1:34.5
6 96 Hunt Wilson SO 16 53 23:07.5 2:13:43.9 1:55.0
7 97 Kurtz Peter SR 21 74 23:43.1 2:37:27.1 2:30.6
8 92 Day Jacob FR More Than 7 23:44.5 3:01:11.7 2:32.0
9 620 Webb Gavin SR More Than 7 23:53.1 3:25:04.8 2:40.6
10 628 Wright Tanner SO More Than 7 24:34.0 3:49:38.9 3:21.5
11 617 Steere Colton FR More Than 7 25:19.6 4:14:58.5 4:07.1
12 690 Seth Smurthwaite JR More Than 7 25:34.8 4:40:33.3 4:22.3
13 93 Didericksen Bryton SO More Than 7 26:04.6 5:06:37.9 4:52.1
14 94 Favero Kagun FR More Than 7 26:10.6 5:32:48.6 4:58.1
15 624 Whiting Mark SR More Than 7 26:36.0 5:59:24.6 5:23.5
16 605 Mouritsen Caleb JR More Than 7 27:20.7 6:26:45.3 6:08.2
17 608 Payne Kaydon SO More Than 7 27:45.2 6:54:30.5 6:32.7
18 603 Merrill Brock FR More Than 7 27:53.2 7:22:23.7 6:40.7
19 691 Ethan Smurthwaite JR More Than 7 27:57.4 7:50:21.2 6:44.9
20 612 Richardson Ross FR More Than 7 27:58.5 8:18:19.7 6:46.0
21 618 Tate Cameron SR More Than 7 32:47.1 8:51:06.8 11:34.6
22 91 Davis Tanner SO More Than 7 34:21.3 9:25:28.2 13:08.8
23 614 Saari Jaden SO More Than 7 38:12.1 10:03:40.3 16:59.6

Team – 2 Judge Memorial Finish Position – 3

Team Score (places): 75 Team Score (times): 1:55:17.9 Average Time: 23:03.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 62 Luke Chamberlain SR 8 8 22:18.6 22:18.6 0:00.0
2 64 Michael Eggert SO 13 21 22:45.9 45:04.6 0:27.2
3 73 Zachary Petrogeorge FR 15 36 22:54.7 1:07:59.4 0:36.1
4 331 Christian Vasavez FR 19 55 23:39.0 1:31:38.4 1:20.3
5 85 Oscar Young FR 20 75 23:39.4 1:55:17.9 1:20.7
6 70 Gabe Sloan FR 23 98 23:47.1 2:19:05.0 1:28.4
7 74 Billy Riley SR 24 122 24:34.3 2:43:39.3 2:15.6
8 59 Carson Brashear FR More Than 7 25:10.4 3:08:49.8 2:51.7
9 61 Mark Brunetti SR More Than 7 25:19.4 3:34:09.2 3:00.8
10 83 Cooper Williford SO More Than 7 26:41.2 4:00:50.5 4:22.5
11 77 Roman Scarcelli SO More Than 7 31:19.3 4:32:09.8 9:00.6
12 79 Matthew Snyder JR More Than 7 33:01.4 5:05:11.3 10:42.7

Team – 1 South Summit Finish Position – 4

Team Score (places): 100 Team Score (times): 2:04:55.7 Average Time: 24:59.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 46 Koven Card JR 9 9 22:22.4 22:22.4 0:00.0
2 54 Stuart Card SO 18 27 23:31.2 45:53.6 1:08.8
3 50 Brevin Riehl SR 22 49 23:44.2 1:09:37.9 1:21.7
4 49 Jared Leary JR 25 74 27:21.0 1:36:58.9 4:58.6
5 55 Sam Galati SO 26 100 27:56.7 2:04:55.7 5:34.3
6 47 Keaton Crandall JR 27 127 30:09.1 2:35:04.8 7:46.6

South Summit Cross Country

South Summit Cross Country

August 23, 2017


Timing and Results by Kilometers Sports Timing

Varsity Girls

Team -    2 Judge Memorial    Finish Position -     1

  Team Score (places):  35  Team Score (times):    2:06:07.3   Average Time: 25:13.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     81  Madi Tartaro           SO       5            5        25:13.3      25:13.3      0:00.0
    2     58  Madelyn Bossarte       SO       6           11        25:13.3      50:26.6      0:00.0
    3     76  Allison Ryan           JR       7           18        25:13.4    1:15:40.1      0:00.1
    4     67  Isabella Jones         SO       8           26        25:13.5    1:40:53.6      0:00.2
    5     84  Cheryl Winters         SR       9           35        25:13.6    2:06:07.3      0:00.3
    6     80  Abbey Storms           SO      18           53        29:38.3    2:35:45.6      4:25.0
    7     69  Emily Malouf           SO      19           72        30:49.4    3:06:35.0      5:36.1

Team -    4 Grantsville    Finish Position -     2

  Team Score (places):  36  Team Score (times):    2:04:15.2   Average Time: 24:51.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     86  Allen Sabrina          SR       1            1        22:12.8      22:12.8      0:00.0
    2    601  Limburg Lyndee         JR       2            3        23:31.0      45:43.9      1:18.2
    3     87  Barker Rachel          JR      10           13        26:02.4    1:11:46.3      3:49.5
    4     99  Lear Makayla           SO      11           24        26:11.7    1:37:58.0      3:58.8
    5    615  Schoenfeld Lydia       SO      12           36        26:17.2    2:04:15.2      4:04.3
    6    607  Palmer Lindsey         FR      16           52        27:55.8    2:32:11.1      5:43.0
    7     98  Kurtz Sarah            JR      17           69        28:16.5    3:00:27.6      6:03.7

Team -    5 Morgan    Finish Position -     3

  Team Score (places):  49  Team Score (times):    2:09:29.3   Average Time: 25:53.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    658  Ericka Perry           FR       3            3        24:08.9      24:08.9      0:00.0
    2    659  Ashlynn Dawson         FR       4            7        24:37.0      48:45.9      0:28.0
    3    661  Aubree Adams           FR      13           20        26:35.7    1:15:21.6      2:26.7
    4    662  Kimberly Brit          FR      14           34        27:01.9    1:42:23.5      2:52.9
    5    660  Adalynn Sheffield      FR      15           49        27:05.8    2:09:29.3      2:56.9

Team -    1 South Summit    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     51  Katie Lewis            JR   Less Than  5           34:10.6      34:10.6      0:00.0
    2     44  Callie Woolstenhulme   FR   Less Than  5           34:19.9    1:08:30.6      0:09.2
    3     43  Katelyn Simmons        FR   Less Than  5           34:29.7    1:43:00.3      0:19.0
    4     53  Jillian Tillett        JR   Less Than  5           38:27.8    2:21:28.1      4:17.1

Team -    6 Summit Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    676  Isabel Oakeson         SO   Less Than  5           29:35.5      29:35.5      0:00.0
    2    674  Hanna Merrill          SO   Less Than  5           29:52.2      59:27.8      0:16.6


Junior Varsity Girls

Team – 5 Morgan Finish Position – 1

Team Score (places): 27 Team Score (times): 2:44:32.0 Average Time: 32:54.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 665 Elaina Halls FR 1 1 28:22.0 28:22.0 0:00.0
2 668 Madi Myers FR 4 5 30:51.4 59:13.5 2:29.4
3 671 Corinne Wilkinson FR 5 10 33:25.9 1:32:39.5 5:03.9
4 666 Shelby Lyman FR 6 16 33:29.7 2:06:09.2 5:07.7
5 664 Kallie Croft FR 11 27 38:22.7 2:44:32.0 10:00.7

Team – 4 Grantsville Finish Position – 2

Team Score (places): 29 Team Score (times): 2:42:23.0 Average Time: 32:28.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 88 Beacham Kenadi JR 2 2 28:29.4 28:29.4 0:00.0
2 613 Riches Lindsay JR 3 5 30:49.3 59:18.8 2:19.9
3 604 Moore Savannah SO 7 12 33:48.9 1:33:07.7 5:19.4
4 622 Wexels Reagan FR 8 20 33:51.7 2:06:59.4 5:22.3
5 95 Fuentes Acelyn FR 9 29 35:23.5 2:42:23.0 6:54.0
6 611 Richards Amy SO 10 39 37:14.7 3:19:37.7 8:45.2
7 610 Porter Annie JR 12 51 41:30.3 4:01:08.0 13:00.8

Team – 2 Judge Memorial Finish Position – Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 68 Abigayle Kendell SO Less Than 5 29:38.3 29:38.3 0:00.0
2 65 Kaya Heideman SO Less Than 5 30:49.4 1:00:27.8 1:11.1
3 57 Sierra Bieling SO Less Than 5 31:22.1 1:31:50.0 1:43.8
4 82 Noami Tebben FR Less Than 5 31:30.5 2:03:20.5 1:52.1

%d bloggers like this: